Za přítomnosti vysokých představitelů Afghánské islámské republiky a velení Afghánských vzdušných sil v čele s generálem Muhammadem Masumem bylo příslušníkům 21. AAT (Air Advisory Team – Letecký poradní tým) předáno ocenění za vynikající spolupráci v oblasti výcviku prezidentské letky.


Výcvik byl zaměřen především na taktickou činnost palubních střelců vrtulníků typu Mi-17 prezidentské ochranky. Pozemní část výcviku byla zahájena již během působení 20. AAT. Na tuto přípravu navázali příslušníci 21. AAT a po získání potřebných teoretických znalostí byl zahájen letecký výcvik s konečným náletem více jak 25 letových hodin, který byl zaměřen nejenom na činnost palubních střelců, ale i na komplexní secvičenost osádek vrtulníků.


Vrcholem celého výcviku byly střelby z palubních zbraní při letu s reálným námětem, dále byly procvičeny taktické manévry, prvky vzájemné podpory dvou vrtulníků a přistání v prašném prostředí. „Naší snahou bylo co nejvěrněji nasimulovat situace, se kterými se mohou setkat osádky při plnění úkolů tady v Afghánistánu,“ komentuje průběh instruktor palubních střelců praporčík Radek N.
Většina výcvikových letů se uskutečnila v průběhu postního měsíce Ramadán, kdy muslimové udržují své postní zvyky, což je v kombinaci s obtížnými klimatickými podmínkami pro jednotlivce velice vyčerpávající. I přes takto náročné podmínky prokazovali afghánští letci vysoký zájem a enormní nasazení.
„Tento výcvik byl základem, na kterém budou moci dále stavět. Jsem potěšen, že jsme prezidentské letce pomohli takovýto výcvik zahájit, “ hodnotí velitel 21. AAT major Ladislav Z.

Více o struktuře jednotky AAT působící v misi v Afgánistánu se dozvíte zde: 311. Air Expeditionary Squadron in Kabul [ text v angličtině ]

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..