V březnu 2016 proběhlo na území České republiky čtrnáctidenní cvičení pilotů z 221. vrtulníkové letky dislokované na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a téměř čtyřiceti-členného týmu z belgické letecké základny v Beauvechain, který vrtulníkáři z Náměště po celou dobu cvičení hostili.

Do letového výcviku osádek pod názvem Avenger-Moravian Griffon se zapojily s domácími bitevními vrtulníky Mi-24 tři belgické vrtulníky AW-109BA a čáslavské letouny L-159 Alca a JAS 39 Gripen z 211. a 212. letky.

Průlet JAS-39 GRIPEN kolem vrtulníku AW-139BA

Jednou z misí bylo právě zasazení bojových jednotek do prostoru, ve kterém byla zvýšená pravděpodobnost hlídkování nepřátelského stíhacího letounu. Cílem výcvikového letu bylo ověřit možnosti působení vrtulníků AW-109BA a Mi-171Š v nepřátelském prostředí, využít možnou taktiku a manévrovacích schopností vrtulníků pro vyhnutí se nepřátelskému letounu a v nejlepším případě působit skrytě po celou dobu zasazování jednotek. 

Cvičení bylo přínosem i pro piloty čáslavské základny, kteří si mohli ověřit manévrovací možnosti jejich letounů při působení na pomalu letící cíle. Jednou ze zkušeností pro ně bylo i vizuální a radarové vyhledávání vrtulníků operujících v malé a přízemní výšce s využitím maskování terénu.

Autor fotografií: kpt. Tomáš Chlebeček

One thought to “Avenger – Moravian Griffon 2016”

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..