Vrtulník Mi-35/24V trupového čísla 3366 patří pod 221. vrtulníkovou letku 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.
Tento vrtulník získal ocenění za nejlepší kamufláž na setkání Asociace tygřích letek NATO ve španělské Zaragoze v květnu 2016. 221. vrtulníková letka je plným členem Asociace tygřích letek NATO od roku 2001. Kamufláž ve stylu filmového vetřelce se stylizovaným tygrem vychází z biomechanického surrealismu, jehož tvůrcem byl švýcarský malíř a sochař H. R. Giger. Za návrhem a zpracováním kamufláže vrtulníku stojí pan Jan Rükr se svým bratrem Josefem.

Vrtulník Mi-35/24 čísla 3366 byl dodán v rámci deblokace ruského dluhu. Na letiště do Pardubic byl přepraven dne 05. 09. 2005 letounem Antonov An-124 Ruslan spolu s dalšími třemi stroji. Následně byl 03. 10. 2005 přeletěn do Přerova ke 231. letce. Od 01. 10. 2008 vrtulník slouží u 221. vrtulníkové letky dislokované v Náměšti nad Oslavou

 

 

Ztvárnění / Zrození vetřelce

Při výběru na nový nástřik vrtulníku se sešlo hned několik návrhů, po odhlasování však nakonec zvítězil návrhu „tygřího vetřelce“ – allien tiger.

Barevné schéma vytvořené autorem Janem Rükrem

Vrtulník byl přestříkán v hangárech firmy LOM Praha s.p. během února až května 2016. Do té doby byl vrtulník opatřen standardní zeleno-šedou „NATO“ kamufláží a výsostnými znaky v provedení low-visibility, tak jak jej dodal výrobce.
Za samotným návrhem a zpracováním výsledného barevného motivu stojí pan Jan Rükr se svým bratrem. Inspirace pro ztvárnění motivu vrtulníku vychází ze stylu biomechanický surrealismus, jehož tvůrcem byl švýcarský malíř a sochař H. R. Giger, který se podepsal pod filmovou podobu filmového Vetřelce. Původní návrh byl černobílý a barevné nastavení celého projektu zvolil sám autor. Pro výsledný nástřik bylo zpracováno více než 40 kg barev a ředidel a celkové zpracování nového motivu metodou airbrush trvalo okolo 200 hodin práce. Vrtulník byl z kbelského letiště navrácen zpět do Náměště dne 09. 05. 2016, posádkou ve složení kpt. Špaček, npor. Chlebeček, prap. Novotný, a byl slavnostně uvítán 221. Tygří letkou před 16. hodinou.

První představení

Vrtulník 3366 v nové kamufláži byl pře veřejností představen velitelem tygří letky pplk. Martinem Janďourkem (velitel letky do konce roku 2016) těsně před odletem na cvičení Tiger Meet ve Španělsku. Po účasti na Tiger Meetu 2016 byl vrtulník přelétnut na letiště Saint Leocadie ve francouzských Pyrenejí, kde české posádky trénovaly přistání ve vysokohorských podmínkách (cvičení Mountain Flight 2016). Zde je úvodní slovo velitele 221. letky při příležitosti představení této nové kamufláže:

Přivítání Alien Tigera po příletu ze Španělska

 

Vážení příznivci českých vrtulníkářů,
ve druhé polovině května se 221. Tygří letka zúčastní cvičení NATO Tiger Meet 2016 ve španělské Zaragoze a při této příležitosti představíme vrtulník Mi-24 trupového čísla 3366 v novém netradičním zbarvení.
   Účast české vrtulníkové jednotky na prestižním mezinárodním cvičení TIGER MEET je již delší dobou tradicí. První oficiální účast se datuje již do června roku 1997, kdy se tehdejší 331. letka bitevních vrtulníků z Přerova zúčastnila Tiger Meetu na základně RAF v britském Fairfordu s dvojicí strojů Mi-24. V roce 2001 se „Přerovští tygři“ stali oficiálními členy NATO Tiger Association a následující rok potvrdil plné začlenění českých vrtulníkářů do této prestižní skupiny výhrou ocenění Silver Tiger Trophy (ocenění pro nejlepší posádky na Tiger Meetu).
   Pro všechny účastníky Tiger Meetu jsou silně zakořeněny i tradice a zvyklosti, které dělají právě toto cvičení velmi prestižní, jak po letecké a profesní stránce, tak i divácky. Jednou z těchto zvyklostí je i vytvoření tzv. Tiger Aircraft Livery, neboli tygřího motivu na letecké technice. Je to tradice, kterou udržují všichni členové tygří asociace. Nejlepší motiv je následně oceněn prestižní cenou Tiger Aicraft Livery Trophy.
   Čeští vrtulníkáři získali toto ocenění dvakrát. Jednou v roce 2004 v německém Schleswigu s vrtulníkem 0705 s tygřím motivem, a následně v roce 2005 v Turecku s vrtulníkem 7353 v černo-modrém zbarvení, známý též jako „Night Tiger“ . Ten, jak určitě víte z článku na našich stránkách, ukončil svou kariéru v loňském roce a tak naše letka logicky hledala jeho důstojnou náhradu. Mezi mnoha návrhy u nás zvítězil tzv. „Alien Tiger“, jenž není ani příliš český, ani příliš tygří, ale prostě zvláštní, přesně ve smyslu překladu slova alien.
Kromě ambice zopakovat úspěch z roku 2005 Vám chceme touto formou zatraktivnit prezentaci práce naší letky, 22. základny v Náměšti nad Oslavou i celé AČR při mnoha ukázkách na veřejnosti, kam se za námi snad rádi přijdete podívat. V neposlední řadě chceme podtrhnout ladné křivky typu Mi-24/35 ještě předtím než dojde k jeho plánovanému vyřazení z výzbroje AČR. Věříme, že se Vám bude naše volba líbit.
   Na závěr chci poděkovat všem, kteří umožnili realizaci tohoto projektu. Zvláště pak Janu Rükrovi, který stojí jak za grafickým návrhem, tak i za samotnou realizací nástřiku.
Velitel 221. Tygří letky pplk. Martin Janďourek

Mi-24/35 3366 Alien Tiger se dne 11.06.2016 poprvé oficiálně představil veřejnosti na leteckém dni v České republice. Stalo se tak na 11. Historical Airshow v Mladé Boleslavi.  

Autor: Jakub Jirásek
Zdroj: http://russianplanes.net/images/to192000/191029.jpg

 

Autor: Jakub Jirásek
Zdroj: http://russianplanes.net/images/to197000/196668.jpg

Alien Tiger na Tiger Meet 2016

Čeští vrtulníkáři s unikátně zbarveným bitevníkem Mi-24/35 stylizovaným do podoby filmového vetřelce získali cenu za nejlepší kamufláž na cvičení tygřích letek NATO. Ve španělské Zaragoze uspěla 221. letka ze základny v Náměšti nad Oslavou v konkurenci desítek strojů elitních letců z patnácti zemí.

„Jsme z toho nadšení a trošičku jsme na to i spoléhali. Cítíme to jako takové zadostiučinění,“ řekl velitel letky Martin Janďourek. Takto nastříkat vrtulník se totiž podle jeho slov podaří jen jednou za čas. „Navíc to byla možná poslední příležitost předtím, než stroje Mi-24/35 ve službě skončí,“ dodal.

Součástí cvičení jsou i různé tradice a zvyklosti. A ztvárnění tygří příslušností je jedním ze symbolů, kterými se letouny a vrtulníky elitních letek pyšní. Každý rok se letci přitom snaží přijít s novým zbarvením „vlajkového letounu či vrtulníku

Nášivka 221. tygří letky vyrobená pro Tiger Meet 2016
Šála vyrobená pro příslušníky 221. letky pro cvičení NATO TIGER MEET 2016 ve španělské Zaragoze

Mi-24 Alien Tiger a fanoušci

Již při výběru návrhu bylo jasné, že si nový vrtulník najde své příznivce i odpůrce. Vytýkáno bylo především netradiční pojetí celé kamufláže a odklon od tradičních „tygřích“ motivů. Tato ‚netradičnost‘ však stála za zrodem unikátního návrhu, který si našel své fanoušky a dovolíme si tvrdit, že jich je mnohem více než odpůrců. 

Akvarelové ztvárnění Alien Tigera
Autor: Iva Honková

Modelář Stevie Clad se nám na Facebooku pochlubil se svým modelem Alien Tigera. Ručně malovaný model sestavil v měřítku 1:35. Pěkná práce!

Mi-24 model 1:35
Autor: Stevie Clad
MI24/35 Alien tiger
Foto a stavba prototypu: Jiří Abel
Download: http://www.mediafire.com/file/i9vvivycb13xqa7/Mi24+Alien+tiger.pdf

Fotogalerie