SOATU – Special Operation Air Task Unit – Aby mohli čeští vojáci co nejrychleji pomoci spoluobčanům, které v zahraničí někdo zajme, chtějí politici změnit ústavu. Dosud je totiž pro takovou akci nutný souhlas vlády i obou komor parlamentu. Na Operaci Lucrecia – cvičení ministerstva obrany, armády a speciálních sil na záchranu rukojmí v zahraničí – exkluzivně natáčel reportér ČT Karel Rožánek, tématu se věnoval také pořad 90′ ČT24.

 

Vojáci nacvičují záchranu rukojmí. Zásahy v zahraničí má zrychlit až změna ústavy 

Aby mohli čeští vojáci co nejrychleji pomoci spoluobčanům, které v zahraničí někdo zajme, chtějí politici změnit ústavu. Dosud je totiž pro takovou akci nutný souhlas vlády i obou komor parlamentu. Na Operaci Lucrecia – cvičení ministerstva obrany, armády a speciálních sil na záchranu rukojmí v zahraničí – exkluzivně natáčel reportér ČT Karel Rožánek, tématu se věnoval také pořad 90′ ČT24.

Reportáž ČT naleznete v následujícím odkazu… http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2139171

Pro zvýšení efektivity činnosti speciálních sil je klíčová spolupráce s ostatními složkami AČR. Úzká spolupráce se SOATU je základem.  Dalšími složkami, se kterými 601.skss spolupracuje, jsou například Centrum vojenské kynologie, PSYOPS, dělostřelectvo, CTIP a další.

Záběry české SOATU (Special Operation Aviation Task Unit), tedy vrtulníkové jednotky pro podporu speciálních operací, která spolupracuje především s 601. skupinou speciálních sil. Jednotka je vybavena 6 upravenými vrtulníky Mil Mi-171Š, které splňují nejpřísnější světové standardy. Vrtulníky jsou vybaveny dvojicí rotačních kulometů M-134D-H Minigun a rozsáhlým elektronickým a senzorickým vybavením. Z viditelných změn zaujme především systém na ochlazování výfukových plynů nebo optoelektronické pouzdro FLIR nainstalované v přídi vrtulníku.

Video courtesy of AFN Europe

FOTOGALERIE: FACEBOOK 601.SKSS https://www.facebook.com/601-skupina-specialnich-sil/

Nebyly nalezeny žádné obrázky

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..