V březnu 2016 proběhlo na území České republiky čtrnáctidenní cvičení pilotů z 221. vrtulníkové letky dislokované na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a téměř čtyřiceti-členného týmu z belgické letecké základny v Beauvechain, který vrtulníkáři z Náměště po celou dobu cvičení hostili.

Do letového výcviku osádek pod názvem Avenger-Moravian Griffon se zapojily s domácími bitevními vrtulníky Mi-24 tři belgické vrtulníky AW-109BA a čáslavské letouny L-159 Alca a JAS 39 Gripen.

Osmidenní letecký výcvik byl zaměřen na létání v noci s brýlemi nočního vidění (NVG – Night Vision Goggles), provádění letů v malých výškách, přímou leteckou podporu (CAS – Close Air Support) a přípravy, plánování a provedení společných misí tzv. COMAO (Composite Air Operation).

„Novinkou pro cvičení byla společná mise COMAO v horském prostředí Jeseníků a výcvik posádek vrtulníků v provádění taktických manévrů proti stíhacím letounům L-159 ALCA a JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, “ dodál kapitán Ondřej Truxa, pilot vrtulníku a koordinátor průběhu cvičení Avenger-Moravian Griffon.

V prvních dnech cvičení proběhlo školení, seznamovací lety, sjednocení způsobu plánování a letového výcviku osádek vrtulníků při provádění společných misí. „Vyvrcholením cvičení byly letecké střelby belgických AW-109BA ve Vojenském výcvikovém prostoru Boletice,“ upřesnil velitel 221. vrtulníkové letky a současně řídící cvičení podplukovník Martin Janďourek.

„Spolupráce českých a belgických vrtulníkářů probíhala již za působení vrtulníkové základny v Přerově,“ upřesnil podplukovník Martin Janďourek. Po několikaleté odmlce, která byla obnovena v roce 2014, se jednalo již o třetí výměnu v rámci aliančního programu výměny letek (NATO Squadron Exchange). V roce 2015 byli příslušníci 221. vrtulníkové letky, v rámci týdenního taktického cvičení THPU (Tactical Helicopter Procedures Update), hosty 17. letky Belgického královského letectva v Beauvechain.

ČLÁNEK VYŠEL 18.03.2016 NA ARMY.CZ [http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/belgicke-vrtulniky-opet-cvici-s-ceskymi-na-vysocine-120505/]

Autor: kpt. Ing. Jana Skřivánková, tisková a informační důstojnice 22.zVrL

Autor fotografií: kpt. Tomáš Chlebeček

 

One thought to “SQUADRON EXCHANGE 2016”

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..